Choroby układu krążenia
Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Co roku umiera na nie ok. 200 tys. osób. Pomimo coraz lepszej diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia, zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe jest o ok. 50% większa niż na Zachodzie. Choroby układu krążenia rozwijają się na skutek tzw. czynników ryzyka, do których można zaliczyć m.in.:
-
stres,
-
nieodpowiednią dietę,
-
nadwagę,
-
brak aktywności fizycznej.
Podstawą leczenia jest wprowadzenie zdrowszych nawyków, a często także zastosowanie środków farmakologicznych.
Rodzaje chorób sercowo-naczyniowych i profilaktyka
Do najczęściej występujących chorób układu krążenia zalicza się:
-
miażdżycę
-
zawał serca,
-
udar mózgu,
-
niewydolność serca,
-
chorobę wieńcową.
Spośród wyżej wymienionych chorób najwięcej zgonów związanych jest z zawałem mięśnia sercowego oraz udarem. Ryzyko zachorowania można na szczęście zmniejszyć poprzez wyeliminowanie lub zmniejszenie oddziaływania czynników ryzyka. Odpowiednio zbilansowana dieta, uwolnienie się od nałogów, ograniczenie spożywania cukru czy kontrola cholesterolu to tylko niektóre z działań profilaktycznych w przypadku chorób sercowo-naczyniowych.
Pacjenci cierpiący na choroby sercowo-naczyniowe powinni znajdować się pod stałą opieką lekarza kardiologa. Jeśli otrzymałeś skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub zauważyłeś u siebie pierwsze objawy chorób układu krążenia, umów się na konsultację w prywatnym gabinecie kardiologicznym w Barcinie lub w Pruszczu.