Leczenie po udarze mózgu
Udar mózgu występuje wtedy, gdy dopływ krwi do części mózgu zostaje przerwany lub ograniczony, co uniemożliwia tkance mózgowej dostęp do tlenu i składników odżywczych. Komórki mózgowe zaczynają umierać już w ciągu kilku minut. Natychmiastowe wdrożenie leczenia ma tym przypadku kluczowe znaczenie. Wczesne działanie może zmniejszyć uszkodzenie mózgu i zapobiec późniejszej niepełnosprawności. Leczenie udarów niedokrwiennych mózgu polega m.in. na podawaniu środków trombolitycznych, które rozpuszczają skrzepliny i przywracają przepływ krwi. U osób z nadciśnieniem tętniczym stosuje się natomiast leki obniżające ciśnienie.
Rehabilitacja po udarze
Przebieg rehabilitacji po udarze mózgu zależy od rozległości udaru. Rekonwalescencja zwykle obejmuje poprawę czynności ruchowych oraz – jeśli to konieczne – także zajęcia z logopedą. Ze względu na trudności w przystosowaniu się do nowej sytuacji, często chorzy znajdują się pod opieką psychologa. Nieodzownym elementem postępowania z pacjentem po udarze mózgu jest również diagnostyka kardiologiczna. Badania elektrokardiograficzne zaleca się wykonywać wszystkim osobom, które przeszły udar.
W moim gabinecie kardiologicznym uzyskasz pomoc w rehabilitacji kardiologicznej po zawale. Umów się na konsultację kardiologiczną w Barcine lub Pruszczu (woj. kujawsko-pomorskie).